Projekt dofinansowany z unii

Specjalizujemy się w zarówno małych jak i dużych seriach produkcyjnych

Poniżej nasze główne atuty

Własna narzędziownia

Nasz autonomiczny dział z szerokim parkiem narzędziowym pozwala na pełną kontrolę procesu tworzenia tłocznika.

Montaż

Nasze technologie pozwalają nam na montowanie produkowanych przez nas wyrobów, między innymi dzięki spawaniu, zgrzewaniu, drykowaniu, klejeniu, oraz montażowi mechanicznemu, scalamy nasze wyroby, na waszą prośbę.

Malowanie proszkowe

Posiadamy linię technologiczną do malowania proszkowego wyrobów na życzenie klienta. Daje to produktom dodatkową wieloletnią odporność na korozję.


Kliknij na logo by przejść do strony projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. dzięki której powstały…

Nowe grupy produktów

wdrożone do oferty: progi rynnowe, elementy poszyciowe, konstrukcyjne oraz jakościowe reperaturki i elementy naprawcze.

O nas


Produkujemy elementy karoseryjne od 1989 roku. W połowie lat dziewięćdziesiątych wzięliśmy udział w projekcie budowy polskiego samochodu „GEPARD”. Większość tłoczników oraz niezbędnych elementów potrzebnych do wykonania aluminiowego nadwozia powstało w naszym zakładzie. Z przyczyn od nas niezależnych samochód nie wszedł ostatecznie do seryjnej produkcji, lecz projekt ten umożliwił nam zebranie doświadczenia w produkcji części aluminiowych.



W latach 2002-2004 uczestniczyliśmy także w projekcie wykonania niektórych elementów karoserii aluminiowej do serii prototypowej polskiego mikrosamochodu Clic-Car.



Posiadamy doświadczenie w tłoczeniu z blach stalowych, ocynkowanych, aluminiowych, nierdzewnych, perforowanych, siatek itp.

W 2019 roku przenieśliśmy zakład do nowej siedziby w Lubicach pow. otwocki. Łączna powierzchnia budynków to 3300 m. kw.

W naszej ofercie mamy ponad 1000 produktów (stan w 2023r). Część z nich wymaga kilku tłoczników, stąd liczba narzędzi w naszych magazynach jest znacznie większa.



Możliwości produkcyjne


Czy do samochodów zabytkowych (classic cars), czy do aut, które na co dzień widujemy na ulicach (aftermarket automotive), nasze technologie pozwalają nam na uruchamianie tłoczników do produkcji zarówno niskich, jak i dużych serii produkcyjnych.

Szeroka gama produkowanych przez nas detali obejmuje wszystkie kształty i rozmiary – od drobnych i prostych paneli naprawczych, poprzez wszelkiego rodzaju progi i podłogi, aż po kompletne błotniki i maski samochodowe.

Chociaż większość naszej obecnej produkcji wykonana jest ze stali ocynkowanej i aluminium, w naszej ofercie znajdują się również detale wykonane z innych materiałów, takich jak stal nierdzewna, stal perforowana czy siatki stalowe.

Zamówienia na elementy do samochodów zabytkowych liczone są najczęściej w dziesiątkach lub co najwyżej setkach sztuk, ponieważ niewiele już tych samochodów pozostało w użytku lub do renowacji, natomiast serie detali do samochodów z rynku aftermarket liczą się zwykle w setkach lub tysiącach.

Działając na tych dwóch zupełnie różnych rynkach, jesteśmy bardziej elastyczni od innych – potrafimy dostosować stosowaną technologię do wymaganej wielkości produkcji.


Niskie serie


Począwszy od najniższych serii produkcyjnych, rzędu 50 sztuk, po serie kilkuset sztuk rocznie.

Nieduża seria produkcyjna, nietypowy materiał, seria przedprodukcyjna lub niszowe zastosowanie? To właściwe miejsce na zapytanie ofertowe, mamy dla Twych potrzeb technologię tłoczników kompozytowych.

Na potrzeby tego działu używamy wykonywanych u nas narzędzi kompozytowych i kompozytowo-stalowych. Koszt wykonania tego typu narzędzi jest kilkakrotnie niższy niż narzędzi typowych, stalowych, zaś ich żywotność sięga w zależności od rozwiązań od kilkuset do kilku tysięcy sztuk.

Dzięki naszej przewadze technologicznej i jakościowej jesteśmy liderem na rynku produkcji części karoseryjnych do samochodów zabytkowych. Jakość naszych produktów znajduje uznanie nawet na tak wymagających rynkach, jak rynek części do zabytkowych Mercedesów, Jaguar czy Porsche.

Średnie i duże serie


To serie produkcyjne od kilkuset do kilku tysięcy sztuk jednorazowo.

Na potrzeby tego działu używamy wykonywanych u nas narzędzi kompozytowo-stalowych i stalowych.

Specjalizujemy się w blachach cienkich, do 1mm grubości.

Mamy jednak możliwość wykonywania elementów z grubszych materiałów na tłocznikach stalowych.



Technologia tłoczników


We własnej narzędziowni budujemy tłoczniki kompozytowe i kompozytowo-stalowe, a także tłoczniki stalowe. Dzięki temu możemy dobrać i rozwinąć właściwą technologię w zależności od oczekiwanej wielkości produkcji.

Koszt wykonania oprzyrządowania kompozytowego i kompozytowo-stalowego jest dużo niższy niż klasyczne rozwiązania. W zależności od przyjętych rozwiązań możliwia wykonanie kilkuset lub kilku tysięcy wytłoczek, zanim niezbędna okaże się regeneracja tłocznika.

Nasze kompozyty (żywice) dzięki mieszance wypełniaczy bedących tajemnicą firmy uzyskują kilkukrotnie lepsze parametry wytrzymałościowo- twardościowe niż jakikolwiek produkt dostępny u wyspecjalizowanych dostawców.



Wyślij do nas zapytanie



Wykonanie elementu tłoczonego, np. elementu karoserii do pojazdu, wymaga wcześniejszego dostarczenia nam wzoru, rysunku lub skanu detalu.

Na tej podstawie wykonujemy tłocznik. Tłoczniki kompozytowe ciągną za sobą spory nakład finansowy, lecz w porównaniu do tradycyjnych stalowych są kilkukrotnie tańsze.

Dlatego nie wykonujemy pojedynczych sztuk, lecz serie produkcyjne kilkudziesięciu lub kilkuset sztuk na raz.

Nie mamy technologicznej możliwości kopiowania pojedynczych elementów.

Skontaktuj się z nami

Odwiedź nas, zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy.

Odwiedź nas

Zakładowa 5, 05-340 Kołbiel, mazowieckie, Poland

Jesteśmy pod telefonem

SALIX Office tel:(+48)22 789 71 96
tel#2:(+48)25 307 03 15
Mon – Fri, 8:00-16:00

Napisz do nas